

Instytut Elektrotechniki
Instytut Elektrotechniki (IEL) to jedna z wielu placówek badawczych na terenie Wawra i kolejny ważny punkt na naukowej mapie kraju. Instytucja powstała w 1946 roku w oparciu o trwające w II Rzeczpospolitej plany konieczności stworzenia…
Instytut Łączności
Historia międzyleskiego Instytutu Łączności jest jednocześnie historią początków polskiej telewizji. To dzięki jego pracownikom zrealizowano pierwszą w kraju eksperymentalną transmisję TV. Korzenie placówki sięgają roku 1928 roku, gdy w Warszawie powstał Instytut Radiotechniczny, składający się…
Mogiły Kościuszkowców
W lasach Wawra do dziś możemy znaleźć świadectwa krwawych walk o Międzylesie, Anin i Wawer toczących się we wrześniu 1944 roku. Były one wstępem do zdobycia przez wojska Armii Czerwonej prawobrzeżnej Warszawy. Są nimi ukryte…
Pomnik Kościuszkowców – Bitwa o Wawer
W początkach lata 1944 roku mieszkańcom Warszawy musiało wydawać się, że wygrywająca z Niemcami na wszystkich frontach Armia Czerwona lada dzień dojdzie do miasta. Chęć przywitania wojsk radzieckich jako gospodarze, a przez to wzmocnienia swojej…
Wał Miedzeszyński
Przez setki lat utrapieniem mieszkańców nadwiślańskich wsi były coroczne wylewy rzeki, które z jednej strony nanosiły żyzny muł – z drugiej jednak nieraz porywały dobytek całego życia. Władze pozostawiały problem ludności zagrożonych terenów, czasem wykazując…
Zamach na Ludwiga Fischera – Akcja “Polowanie”
Jest 8 stycznia 1944 roku, członkowie batalionu „Zośka” przygotowują się na jedną z najważniejszych akcji jakie Armia Krajowa przeprowadziła od początku wojny – ich celem jest zabicie nazistowskiego gubernatora Warszawy, Ludwiga Fischera. Ludwig Fischer to…
Urzecze – Nadwiśle
„Nadwiśle” to nazwa osiedla nie posiadająca historycznych korzeni, powstała na potrzeby Miejskiego Systemu Informacji. Mimo to budzi skojarzenia z ciekawym regionem etnograficznym, w którym lokalne tradycje jeszcze do nie tak dawna były zupełnie żywe. Mowa…
Trakt Lubelski (Szosa Brzeska)
Na rozwój współczesnej dzielnicy Wawer miało powstanie dwóch szlaków komunikacyjnych. Pierwszym z nich jest zbudowana w latach 70 XIX wieku linia kolejowa. Drugim, znacznie starszym jest Szosa Brzeska, zwana również Lubelską, po której pamiątką jest…
Zastów – Konfederacja Zastowska
W lipcu 1572 roku bezpotomnie umiera Zygmunt II August, ostatni męski potomek dynastii Jagiellonów. W Rzeczypospolitej, w której nastało bezkrólewie, pojawia się konieczność podjęcia szybkich decyzji W listopadzie 1572 roku na polach wsi Zastów odbył…
Historyczna nawierzchnia z trylinki przy ul. Karpackiej
Nawierzchnia ulicy Karpackiej pomiędzy Kościuszkowców a Storczykową wielu osobom będzie kojarzyć się raczej z zaniedbaniem niż wartością historyczną, jednak dzięki materiałowi, któremu wyłożona jest jezdnia, została ona wpisana do rejestru zabytków. Nawierzchnia pokryta jest bowiem…