Niezwykły Wawer

Jak zmierzyć potencjał dzielnicy Wawer? Może w kilometrach kwadratowych lasów i łąk? Albo jakością i różnorodnością oferty edukacyjnej oraz zajęć dla seniorów? Liczbą wielodzietnych młodych rodzin, które szukają tu przystani, bogatym wielokulturowym dziedzictwem, czy najlepszymi na Mazowszu szlakami rowerowymi? Pewne jest, że między dziką Wisłą i zielonym łukiem Mazowieckiego Parku Krajobrazowego rozciąga się największa i najszybciej rozwijająca się dzielnica Warszawy.

Współczesnym kształt naszej dzielnicy zawdzięczamy jej walorom przyrodniczym i dobremu klimatowi. Sosnowe bory, piaszczyste nadwiślańskie wydmy przypominały wybrzeża Bałtyku i przyciągały kuracjuszy, a następnie turystów zwanych letnikami. Kolejne osiedla powstawały wzdłuż linii kolejowej, zapewniającej dobry kontakt z Warszawą. Wyjątkowy klimat tych terenów podkreślała też architektura. Powstawały tu drewniane, kunsztownie zdobione wille, nazwane przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, stałego bywalca naszych letnisk, świdermajerami. Do Wawra przybywali poeci, artyści i słynni aktorzy. Mieszkali tu Żydzi, Niemcy, Rosjanie, czy urzeczańscy olendrzy, którym zawdzięczamy system kanałów. Ślady tej bogatej historii możemy podziwiać do dziś.

Dynamiczny rozwój, piękna przyroda, ciekawi, pełni energii mieszkańcy – to co cechowało Wawer u jego początków, jest ważne także dziś. Wawerczycy stawiają na rozwiązania ekologiczne. To nasi mieszkańcy zdobywają najwięcej dotacji na odnawialne źródła energii, czy urządzenia do małej retencji. To u nas najwięcej inwestujemy w wymianę źródeł ogrzewania, by pozbyć się smogu. Powołany niedawno Wawerski Klaster Energii wspiera współpracę różnych sektorów w celu promocji niezależności energetycznej. W ślad za nowymi mieszkańcami idą inwestycje w kulturę i edukację, czego symbolem są nowoczesne kulturoteki i szkoły. A w wolnym czasie ruszamy do lasów, na trasy rowerowe, albo nad Wisłę, którą możemy podziwiać z jedynej w swoim rodzaju Plaży Romantycznej.

Tym co przyciąga do Wawra rodziny, jest edukacja. Wawer to nie tylko wciąż rozbudowująca się sieć szkół i przedszkoli, ale też niezwykle różnorodna oferta szkół alternatywnych, realizujące innowacyjne programy nauczania. Dzięki temu Wawer zyskuje nowych, świadomych, ale też wymagających mieszkańców. Dziś to młode pokolenie ma największy wpływ na kierunek rozwoju dzielnicy. Ich postulaty słyszane są dzięki Młodzieżowej Radzie Dzielnicy. Być może dzięki działalności rady powstanie więcej miejsc takich jak pumptracki – specjalne tory do jazdy na rowerach, które stają się wawerską specjalnością. Podobnie jak powstające na skwerach i terenach rekreacyjnych tężnie, gromadzące latem starszych mieszkańców i mamy z dziećmi.

Jaka przyszłość czeka Wawer? Czy z mozaiki tradycji, natury, dynamicznego rozwoju, młodej energii i doświadczenia wyłoni się najprzyjaźniejsze miejsce do życia? A może Wawer oznacza zmianę, ciągłą ewolucję, co najlepiej odpowiada zamieszkującym naszą dzielnicę mieszkańców. Zostaje tylko obserwować i cieszyć się tradycją i nowoczesnością, między którymi rozciąga się Wawer i jego różnorodne osiedla.

Skip to content