Instytut Elektrotechniki

Instytut Elektrotechniki (IEL) to jedna z wielu placówek badawczych na terenie Wawra i kolejny ważny punkt na naukowej mapie kraju.

Instytucja powstała w 1946 roku w oparciu o trwające w II Rzeczpospolitej plany konieczności stworzenia specjalnej jednostki naukowo-badawczej poświęconej tej elektrotechnice. W 1951 roku podjęto decyzje o przeniesieniu się IEL ze zrujnowanej wojną siedziby w kampusie Politechniki Warszawskiej do nowej siedziby w Międzylesiu. Lokalizacja nie była przypadkowa – nieopodal znajdowały się zakłady ZWAR, znane wcześniej jako Zakłady Szpotańskiego, które zajmowały się produkcją aparatury wysokich napięć.

Z czasem zakres prac instytutu poszerzał się, a jego teren wzbogacał o nowe budynki. Kolejne filie powstawały m.in. w Gdańsku (gdzie zajmowano się elektrotechniką morską) czy Wrocławiu.

Od tamtego czasu placówka była miejscem pracy setek naukowców, którym dała możliwość testowania swoich pomysłów na nowe napędy elektryczne, materiały izolacyjne czy sposoby przesyłu prądu. W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się odnawialnym źródłom energii. IEL zajmował się też testowaniem ogniw słonecznych umieszczonych na polskim satelicie naukowych Heweliusz, który bada najmasywniejsze gwiazdy w naszej galaktyce. Płytka z logotypem instytutu została umieszczona na powierzchni satelity i krąży wraz w nim w przestrzeni kosmicznej.

Bibliografia
  1. Zakładka „Historia” na stronie internetowej IEL
  2. BRITE-PL: Pierwszy polski satelita naukowy, dost.            http://www.brite-pl.pl/pliki/nauka.html
  3. Czerniawski Jan, Wawer: korzenie i współczesność,           Warszawa 2008
Skip to content