Willa Snitkówka jest jednym z ciekawszych reprezentantek stylu nadświdrzańskiego (zwanego często świdermajerem). Ciekawostką jest fakt, że od czasu powstania należy do tej samej rodziny. W 1910 roku pradziadek obecnej właścicielki, pochodzący z Pińska kolejarz Izydor Snitko-Pleszko wykupił od hrabiego Branickiego parcelę, przy której planował zbudować dwupiętrowy dom z mansardą. Ze spiczastego dachu nic jednak nie wyszło – władze zaborcze uznały, że nie może on sięgać nad linię drzew, gdyż ograniczał by pole widzenia dla artylerii. Dlatego też jako jeden z niewielu „świdermajerów” ma on dach stosunkowo płaski.
Tuż po wojnie rodzinie właścicieli dokwaterowano do domu oddział saperów, którzy okazali się mocno uciążliwymi lokatorami – ciągle pijani lokatorzy, spali na sianie paląc w środku papierosy. Tylko cudem willa, która przetrwała wojnę praktycznie bez uszkodzeń, nie spłonęła. W następnych latach pojawiali się tam kolejni mieszkańcy, przez co remont nie był możliwy.
W latach 80 willę udało się odzyskać i wyremontować, nadając jej jednocześnie nową kolorystykę – niemal czarne ściany połączone z zielonymi rynnami stworzyły ciekawe połączenie.
W kolejnych latach posiadłość stała się gwiazdą filmową – między innymi tutaj Andrzej Wajda kręcił swoją „Kronikę wypadków miłosnych”. Kręcono tu także m.in. „Ojca Mateusza”, „Prawo Agaty”, a także słynną świąteczną reklamę Allegro z 2016 roku, opowiadającą o dziadku, który uczy się angielskiego przed przyjazdem swej wnuczki z zagranicy.
Bibliografia
- Orkisz Hanna, Spacerkiem po dawnym Aninie, w: :Między nami Aninianami”, nr 4/2003 (36)
- Barbara Wołodźko-Madziarska, O starym Aninie – inaczej, Warszawa 2009
- Grzegorczyk Piotr, Willa Snitkówka – perła Anina, w: „Gazeta Wawerska”, nr 1/2020 (27)