Willa pod Kogutkiem

Willa ukończona w 1912 roku, jako jeden z pierwszych murowanych budynków w Radości była z popularnym miejscem spotkań warszawskich artystów okresu międzywojennego. Zwyczajowa nazwa rezydencji wzięła się od figurki koguta wyrzeźbionej nad głównym wejściem do budynku – według jednej z anegdot, rzeźba miała pierwotnie przedstawiać orła, jednakże rzemieślnik na tyle źle wykonał zlecenie, że postanowiono go przerobić na koguta.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości willa została zakupiona przez aktora komediowego Antoniego Fertnera. Fertner, człowiek niezwykle towarzyski, zapraszał do niej swoich znajomych, urządzając huczne przyjęcia. W domu często bywali m.in. aktorzy Mirosława Ćwiklińska, czy Eugeniusz Bodo, poeci Leopold Staff i Julian Tuwim. Według lokalnej legendy, urządzane przez gospodarza imprezy były tak suto zakrapiane, że w końcu zlecił on wybrukowanie części podwórza butelkami od szampana. Według innych opowieści, to właśnie aktor jest autorem nazwy „Radość”. Nazwę tę oficjalnie uchwalono na wniosek mieszkańców w 1932 roku, w miejsce, dużo mniej optymistycznej, Zbójnej Góry.

Po II Wojnie światowej budynek został podzielony na mniejsze mieszkania, a jego stan stale się pogarszał. W 2000 roku zwrócony rodzinie Antoniego Fertnera. W 2016 roku odbył się happening mający zwrócić uwagę władz na konieczność remontu zabytku. Na miejscu pojawił się m.in. aktor Maciej Damięcki, wcielający się w rolę Fertnera w telewizyjnym serialu „Bodo. Mimo to, stan budynku jest coraz gorszy. Dwa lata później nieznani złodzieje ukradli rzeźbę kogutka znad drzwi wejściowych, której do tej pory nie udało się odzyskać.

Bibliografia
  1. Lewandowski Robert, Kronenberg, Andriolli i wilegiatura, czyli podwarszawskie letniska linii otwockiej, Józefów 2011
  2. Berger Jan, Z przeszłości gminy Wawer, w: “Kronika Warszawy nr 2/2008 (137)
Skip to content