Ulica Kaczy Dół

Ulica jest pamiątką po dawnej nazwie Międzylesia. Do 1932 roku nazwą osiedla, wówczas niezależnej miejscowości wchodzącej w skład gminy Falenica, był właśnie „Kaczy Dół”. Historia nazwy sięga czasów średniowiecza. Na początku XV wieku w nieodległym Zerzeniu powstała parafia, do której zostały przypisane okoliczne wsie – m.in. leżące na wchodzie Wiązowna i Góraszka. Komunikacja między parafią, a wsiami wymagała stworzenia traktu przez podmokłe obszary leśne, pełne oczek wodnych, bardzo lubianych przez kaczki. Najprawdopodobniej stąd wzięła się nazwa pierwszej wsi położonej na obszarze dzisiejszego Międzylesia – Kaczkowo, podobnie jak dawna nazwa obecnej Wiśniowej Góry: Podkaczy Dół.

Ostatnia wzmianka o Kaczkowie wywodzi się z dokumentów parafialnych z połowy XVI wieku. Mniej więcej stulecie później w zapisach w mapach pojawia się w tym samym miejscu miejscowość Kaczydół, co oznacza, że wcześniejsza wieś musiała ulec zniszczeniu lub opuszczeniu, o co, na podmokłych i odizolowanych terenach nie było trudno. Od lat 30 XIX wieku zmianie ulega pisownia – od teraz brzmi ona “Kaczy Dół”.

Pod koniec tego stulecia, dzięki budowie linii kolejowej tereny gminy Wawer przeżywają rozkwit. Poszukujący zieleni i ucieczki od tłumów Warszawiacy chętnie budują sobie domki letniskowe w okolicy. Wielu z nich chciałoby zmiany nie brzmiącej zbyt elegancko nazwy na coś w bardziej szykownego. Ostatecznie , na wniosek mieszkańców, władzę w Warszawie akceptują zmianę nazwy miejscowości na Międzylesie w 1932. Dzieje się to przy okazji modernizacji linii kolejowej i budowy dwóch nowych przystanków. Oprócz Międzylesia, nową nazwę zyskuje także Radość, dotychczas mająca również dość niefortunną nazwę – Zbójna Góra, gdzie znajdowała się też karczma o tej samej nazwie. Popularne miejsca wypoczynku, zyskały dużo lepsze “marketingowo” imiona.

Bibliografia
  1. Wierzchowski Henryk, Z dziejów Międzylesia, Warszawa 2005
  2. Lewandowski Robert, Kronenberg, Andriolli i wilegiatura, czyli podwarszawskie letniska linii otwockiej, Józefów 2011
  3. Berger Jan, Z przeszłości gminy Wawer, w: Kronika Warszawy nr 2/2008 (137)
Skip to content