Szkoła im. Jeżewskiego

Historia obecnej szkoły podstawowej im. Kazimierza Jeżewskiego sięga początku lat 20. W 1921 roku staraniem miejscowego sołtysa, powstała w Zagoździu jednoklasowa szkoła dla okolicznych dzieci. W 1926 była to już szkoła dwuklasowa, a trzy lata później – trzyklasowa. W 1930 roku przekazano dla niej willę Perły, przy ulicy Kąkolowej 54. Budynek ten już wcześniej służył dzieciom – jak mówiła miejscowa opowieść, nazwa willi wzięła się od naszyjnika pereł podarowanego żonie przez współwłaściciela największego warszawskiego browaru – Haberbusch i Schiele. Małżonka zamiast nosić naszyjnik, postanowiła sprzedać go, a za uzyskane pieniądze zbudowała w środku lasu dom dla dzieci piwowarów.

Szkoła w Radości szybko zyskiwała nowych uczniów, a willa powoli zaczynała być zbyć za ciasna, przez co uczniowie zmuszeni byli odbywać część lekcji w nieodległej remizie strażackiej.  Dokładnie w Święto Niepodległości 1938 roku do użytku został oddany nowy, modernistyczny budynek.

W czasie okupacji szkoła kontynuowała działalność, jednak ze zrozumiałych względów, jej poziom podupadł. Władze niemieckie zabroniły nauczania geografii i historii Polski, szkołę pozbawiono map i części księgozbioru. Nałożono na nią również wiele obowiązków, w tym dość osobliwych, jak nakaz zasadzenia wokół budynku krzewów morwy i hodowlę jedwabników. Wielu pracujących w niej nauczycieli angażowało się w akcję tajnych kompletów, które miały uzupełniać wiedzę uczniów.

Szkoła w Radości po wojnie staje się znana ze względu na bardzo wysoki poziom nauczania. W 1955 roku władze Stolicy postanowiły zorganizować testy porównawcze w 12 warszawskich podstawówkach. Uczniowie z osiągnęli najlepsze wyniki w całym szeregu przedmiotów m.in. z języka polskiego, matematyki, fizyki i biologii. Ciekawostką z ostatnich lat jest uruchomienie w 2013 roku klas o profilu szachowym dla sześciolatków, co zdaniem nauczycieli ma podnosić ich zdolności logicznego rozumowania i przewidywania, a przez to – poprawiać wyniki w nauce.

Bibliografia
  1. Historia szkoły na stronie internetowej SP nr 140 im. Kazimierza Jeżewskiego, https://sp140.edupage.org/about/?eqa=dGV4dD10ZXh0L2Fib3V0JnN1YnBhZ2U9NA%3D%3D
Skip to content