Mozaika na spółdzielni Saturn

Ta kolorowa mozaika jest zazwyczaj ukryta przed wzrokiem spacerowiczów. Barwna jest tu jednak nie tylko tworząca ją ceramika, ale i postać jej autorki Domicelli Bożekowskiej.

Mozaika powstała na jednym z murów zakładu Spółdzielni Indwalidów „Saturn”, który w czasach PRL-u specjalizowała się w wyrobie materiałów z lateksu naturalnego. Możemy na niej ujrzeć, w dość abstrakcyjnej formie, różnorakie produkty wyrabiane w przedsiębiorstwie – między innymi gumowe rękawiczki, smoczek dla dziecka, zabawki czy dętki gumowe.

Artystka Domicella Bożekowska własnoręcznie wypalała i barwiła ceramikę zdobiącą mury nieistniejącej już dziś spółdzielni. Absolwentka ASP w Krakowie i Warszawie na wydziale rzeźby poświęciła się nowatorskiemu wówczas połączeniu działań artystycznych i proekologicznych. Samodzielnie studiowała botanikę, następnie pracując jako architekt zieleni na jednym z nowych osiedli w Warszawie. W 1978 roku zorganizowała wystawę „Wróg publiczny nr 1” w obronie ostatnich polskich wilków, wcześniej angażowała twórczo w akcje ochrony przyrody przed działalnością człowieka. W latach 80 zmuszona do emigracji do Niemiec, gdzie również uczestniczyła w działaniach ekologicznych. Tworzyła zarówno niewielkie rzeźby (często przedstawiające zagrożone gatunki) jak i monumentalne konstrukcje. Widoczna na ścianie budynku mozaika jest przykładem w jaki sposób profesjonalni artyści byli w okresie PRL-u angażowani nawet do niewielkich projektów służących ludziom nie mającym na co dzień kontaktu ze sztuką.

Bibliografia
  1. Iwona Makowska, Marysińskie Mozaiki, w: Gazeta Wawerska 3/2019 (18)
  2. Domicella Bożekowska – notka biograficzna w serwisie ArtInfo.pl
Skip to content