Kino “Wrzos”

Budynek powstał z inicjatywy pierwszego proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polski, ks. Piotra Pieniążka Wznoszony od 1948 r. jako dom parafialny oraz lokalne centrum kultury, został ukończony w roku 1951. Wkrótce jednak władze zarekwirowały go, oddając w dzierżawę Zarządowi Kin. Od 1953 roku odbywały się w nim projekcje filmowe. Kierownictwo kina doszło do porozumienia z kościołem – na parterze wyświetlano filmy, podczas gdy gdy piętro było użytkowane przez parafię. Znajdowały się tam mieszkania księży oraz biblioteka. W piwnicy zorganizowano zaś salkę katechetyczną.

W latach 1975-78 na piętrze kina mieszkał ks. Jerzy Popiełuszko, który w tym czasie był wikariuszem w anińskiej parafii. Po jej opuszczeniu przeniósł się do żoliborskiego kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie stał się zasłynął jako duchowy przewodnik „Solidarności”.

Samo kino również pozytywnie zapisało się w pamięci mieszkańców, którzy uważali jego wnętrza za bardzo gustowne. Lubili przesiadywać też w miejscowej kawiarence.

Budynek kina „Wrzos” został zwrócony kościołowi w 1989 roku. W 2007 roku przeszedł generalny remont, łącząc, zgodnie z intencją ks. Pieniążka, funkcję kościelną z ośrodkiem życia sąsiedzkiego

Na zbudowanym w miejsce drewnianej świątyni murowanym kościele Matki Bożej Królowej Polski znajduje się tablica upamiętniająca okres, w którym Popiełuszko sprawował rolę wikariusza.

Bibliografia
  1. Szymczyk Jadwiga, Wąsik Joanna, Rosną świątynie,            w: Wawer i Jego Osiedla, pod red. Jana Czerniawskiego, Warszawa 2007
Skip to content