Dom ks. Jana Twardowskiego

Historia Anina jako „wioski artystów” wiąże się z wieloma słynnymi nazwiskami. Jedną z tych osób jest ksiądz-poeta Jan Twardowski, który ostatnich kilkanaście lat życia spędzał w domu przy ul. Niemodlińskiej 36 w domu Aldony Kraus. Przyjaźń ks. Twardowskiego z Aninem rozpoczęła się właśnie od jego znajomości z p. Kraus, którą duchowny poznał w 1986 roku. Z czasem zaczął ją często odwiedzać w jej anińskim domu.

Pierwszy oficjalny pobyt ks. Twardowskiego datuje się na rok 1990, gdy w tutejszym ośrodku kultury odbyło się spotkanie poety z mieszkańcami. Od tamtego czasu jego zażyłość z lokalną społecznością pogłębiała się. Choć nigdy nie ogłaszał swego przyjazdu, to wszyscy wiedzieli kiedy przybywa do Anina nacieszyć się atmosferą przydomowego ogrodu. Jego pobyty odnotowywała gazeta „Między nami Aninianami”, która też drukowała niektóre jego wiersze.

Przez kolejnych 15 lat regularnie odprawiał mszę w domu p. Kraus, na którą mogli przychodzić wszyscy sąsiedzi. W domu na Niemodlińskiej odwiedzało go wielu znanych gości. W tym też miejscu powstał jego tomik pt. „Jeszcze jedna litania”. Kilka miesięcy po śmierci Twardowskiego w 2006 roku przed domem ustawiono kamień upamiętniający jego osobę. W ten sposób ksiądz-poeta dołączył do innych słynnych literatów uhonorowanych na Aninie.

Bibliografia
  1. Szymczak Jadwiga, Osiedle Poetów, w: Wawer i Jego Osiedla, pod red. Jana Czerniawskiego, Warszawa 2007
Skip to content